produkcja - Ceramika Tyrcz

Przejdź do treści
PRODUKCJA

Produkcja Bolesławieckiej Ceramiki to proces złożony z wielu etapów. Jest to bardzo praco- i czasochłonna forma sztuki. Wykonanie jednego wyrobu od samego początku do gotowego naczynia zajmuje grupie artystów około 2 tygodni. Nasza ceramika jest wykonywana zgodnie z tradycją naszego miasta od lat i jest rozpoznawana na całym świecie, dzięki specyficznej formie zdobienia. Produkcja rozpoczyna się od wydobycia gliny w kopalni. Glina i inne składniki są skomponowane razem w wielkopojemnościowych młynach, gdzie po wielu godzinach przetwarza się w masę płynną.

Następnym procesem jest wytworzenie kształtów za pomocą gipsowych form. Masę płynną wlewamy do formy i pozostawiamy tam na kilkanaście minut w zależności od wielkości produktu. Masa osadza się na ściankach gipsowych dopasowując się do kształtu formy. Kiedy osad osiągnie odpowiednią grubość pozostałość masy odlewamy i odkładamy formę do wyschnięcia.

Kiedy glina osiągnie odpowiednią twardość, delikatnie otwieramy formę gipsową. Wyciągamy wyrób i obrabiamy ręcznie kształt, usuwając zbyteczny materiał. Wyrób schnie przez kilka dni, a następnie zostaje wygładzony gąbką z wodą i odłożony do schnięcia ponownie. W tym momencie jest gotowy do pierwszego wypału w temperaturze około 800 stopni Celsjusza i po tym procesie nazywany jest biskwitem, który jest znacznie twardszy i ma kolor lekko różowy.
Po ostygnięciu wszystko jest gotowe do procesu malowania. Nasi artyści ręcznie zdobią każdy wyrób z wielką precyzją. Jest to bardzo czasochłonne zadanie do którego potrzeba cierpliwości i stabilnych rąk. Zdobienie odbywa się za pomocą pędzli oraz stempli w rożnych kształtach, a gama kolorystyczna jest bardzo szeroka. Każdy wyrób to unikatowe rękodzieło artysty wykonane ręcznie.
Z malarni wszystkie wyroby zostają przeniesione i przygotowane do następnego procesu jakim jest szkliwienie. Jest to bardzo delikatna, wymagająca ostrożności czynność. Polega na zanurzeniu pomalowanego produktu w płynnym szkliwie na kilka sekund, przez co szkliwo osadza się na całej powierzchni wyrobu pokrywając namalowane wzory białym kolorem. Przyszedł czas na wypal końcowy! Umieszczamy poszkliwione wyroby w piecu. Proces wypału odbywa się w temperaturze 1250 stopni Celsiusza. Podczas wypału wyroby zostają rozgrzane do czerwoności, gdzie szkliwo się utwardza i staje się bezbarwne, ukazując malowane wzory.
Po ostygnięciu i kontroli jakości jest to produkt gotowy od sprzedaży .
Nasze wyroby nie zawierają substancji toksyczny kadmu i ołowiu. Produkty są bezpieczne do używania w zmywarkach i piekarnikach oraz zapewniają piękny dodatek do każdej kuchni.
Wróć do spisu treści